Thanks to all who participated in the Canberra Brewers Club Competition 2021.
There were 130 entries judged and 42 registered participants, judges, and stewards.
Best of Show Winners
Best of Show winner(s) have not been posted yet. Please check back later.
Winning Entries
Category 1: Low Alcohol (5 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
1st | John Lovatt | Ordinary Bitter | 1.7: Ordinary Bitter [BJCP 11A] | Canberra Brewers [Australia] |
2nd | Richard Brown | Clarke Kent's Manner | 1.4: Dark Mild [BJCP 13A] | Canberra Brewers [Australia] |
3rd | Richard Brown | Czech It Out | 1.6: Czech Pale Lager [BJCP 3A] | Canberra Brewers [Australia] |
Category 2: Pale Lager (7 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
1st | Simon Watt | Birthday Lager | 2.6: Pre Prohibition Lager [BJCP 27] | |
2nd | Frank Michell | Botas Poca Cerveza | 2.4: International Pale Lager [BJCP 2A] | |
3rd | Ben Griffin | Munich Helles | 2.10: Munich Helles [BJCP 4A] | Canberra Brewers [Australia] |
Category 3: Amber and Dark Lager (10 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
1st | Andrew Lewis | 2021 Vienna | 3.4: Vienna Lager [BJCP 7A] | Canberra Brewers Club |
2nd | David Gilks | Czech Amber | 3.2: Czech Amber Lager [BJCP 3C] | Canberra Brewers [Australia] |
3rd | Corey Fisher | 3.9 | 3.9: Dunkles Bock [BJCP 6C] | Canberra Brewers Club |
Category 4: Pale Ale (2 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
1st | Wayne Alford | The Grommet | 4.3: Kolsch [BJCP 5B] | Canberra Brewers Club |
2nd | Anthony Ween | Fruit of Brugge | 4.4: Belgian Pale Ale [BJCP 24B] | Canberra Brewers Club |
Category 5: American Pale Ale (7 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
1st | Ben Griffin | Apa Mkiii | 5.1: American Pale Ale [BJCP 18B] | Canberra Brewers [Australia] |
2nd | Gautam Nayak | Hoppy Pale Ale | 5.1: American Pale Ale [BJCP 18B] | Canberra Brewers Club |
3rd | Tim Grosvenor-Jones | Hop Bomb 3.0% Session Ale | 5.1: American Pale Ale [BJCP 18B] | Canberra Brewers Club |
Category 6: Bitter Ale (11 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
1st | Corey Fisher | 6.5 | 6.5: Altbier [BJCP 7B] | Canberra Brewers Club |
2nd | Ben Harmer | Wife's Quite Strong and Bitter | 6.6: Strong Bitter [BJCP 11C] | Canberra Brewers [Australia] |
3rd | Tim Grosvenor-Jones Co-Brewer: Melissa Grosvenor-Jones | Choose Your Own Adventure Golden Ale | 6.2: British Golden Ale [BJCP 12A] | Canberra Brewers Club |
Category 7: Brown Ale (9 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
1st | Phil Dufty | The Brown Jewels | 7.5: British Brown Ale [BJCP 13B] | Canberra Brewers [Australia] |
2nd | Simon Watt | Janet’s Brown | 7.6: American Brown Ale [BJCP 19C] | |
3rd | Jason Reilly | Australian Old Ale | 7.4: Australian Dark/Old Ale [AABC] | Canberra Brewers Club |
Category 8: Porter (9 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
1st | Spero Cassidy | Black Fox | 8.2: American Porter [BJCP 20A] | Canberra Brewers Club |
2nd | Ben Harmer | Ead Porter | 8.2: American Porter [BJCP 20A] | Canberra Brewers [Australia] |
3rd | Simon Watt | Robust Porter | 8.2: American Porter [BJCP 20A] | |
Category 9: Stout (6 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
1st | Ben Mackay | Shades Down Session Stout | 9.1: Sweet Stout [BJCP 16A] | Canberra Brewers Club |
2nd | Sam Burke | Amaroo Extra Stouty Boi | 9.4: Irish Extra Stout [BJCP 15C] | Canberra Brewers [Australia] |
3rd | Sam Burke | Amaroo Sweet Stouty Boi | 9.1: Sweet Stout [BJCP 16A] | Canberra Brewers [Australia] |
Category 10: Strong Stout (8 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
1st | Andrew Lewis | 2020 Tropical Stout | 10.1: Tropical Stout [BJCP 16C] | Canberra Brewers Club |
2nd | Frank Michell | Booties Black Stout | 10.2: Foreign Extra Stout [BJCP 16D] | |
3rd | Richard Brown | Obsequious Pout | 10.2: Foreign Extra Stout [BJCP 16D] | Canberra Brewers [Australia] |
Category 11: India Pale Ale (10 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
1st | Stephen Lawford | Dreadlock Holiday IPA | 11.2: American IPA [BJCP 21A] | Canberra Brewers [Australia] |
2nd | Ben Mackay | Eyebrow IPA | 11.2: American IPA [BJCP 21A] | Canberra Brewers Club |
3rd | Simon Watt | Citra Hop Soup | 11.2: American IPA [BJCP 21A] | |
Category 12: Specialty IPA (7 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
1st | Will Parker | Black IPA | 12.7: Black IPA [BJCP 21B] | Canberra Brewers [Australia] |
2nd | Corey Fisher | 12.4 | 12.4: Brown IPA [BJCP 21B] | Canberra Brewers Club |
3rd | Spero Cassidy | White Fox | 12.2: White IPA [BJCP 21B] | Canberra Brewers Club |
Category 13: Wheat and Ryle Ale (3 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
1st | Wayne Alford | Hot Hefe | 13.1: Weissbier [BJCP 10A] | Canberra Brewers Club |
2nd | Anthony Ween | Whitty Wit | 13.2: Witbier [BJCP 24A] | Canberra Brewers Club |
3rd | Frank Michell | Kleine Weizenstiefel | 13.1: Weissbier [BJCP 10A] | |
Category 14: Sour Ale (5 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
1st | Anthony Ween | You Little Anzac | 14.8: Brett Beer [BJCP 28A] | Canberra Brewers Club |
2nd | Craig Evans | Berliner Weisse | 14.1: Berliner Weisse [BJCP 23A] | Canberra Brewers Club |
3rd | Stephen Lawford | Miffed A Cockwomble Wizard | 14.7: Oud Bruin [BJCP 23C] | Canberra Brewers [Australia] |
Category 15: Belgian Ale (15 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
1st | Tom Dixon | 135 - Blab 2021 - Belgian Blond | 15.4: Belgian Blond Ale [BJCP 25A] | Canberra Brewers Club |
2nd | Andrew Lewis | 2021 Belgian Blond | 15.4: Belgian Blond Ale [BJCP 25A] | Canberra Brewers Club |
3rd | Craig Evans | Golden Strong | 15.7: Belgian Golden Strong Ale [BJCP 25C] | Canberra Brewers Club |
Category 16: Strong Ales and Lagers (6 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
1st | Frank Michell | St Mewans Old Ale | 16.5: Old Ale [BJCP 17B] | |
2nd | Tom Dixon | 136 - Blab 2021 - American Strong Ale | 16.6: American Strong Ale [BJCP 22B] | Canberra Brewers Club |
3rd | Ben Harmer | Strong Man | 16.6: American Strong Ale [BJCP 22B] | Canberra Brewers [Australia] |
Category 17: Fruit/Spice/Herb/Vegetable Beer (5 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
1st | Anthony Ween | The Founder | 17.2: Spice Herb Vegetable Beer [BJCP 30A] | Canberra Brewers Club |
2nd | Amber Hutchison | Carrot Cake Sour | 17.2: Spice Herb Vegetable Beer [BJCP 30A] | Canberra Brewers [Australia] |
3rd | Tim Grosvenor-Jones | Chardonnay Double IPA | 17.1: Fruit Beer [BJCP 29A] | Canberra Brewers Club |
Category 19: Mead (1 entry)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
1st | Anthony Ween | Jerra Mead | 19.1: Dry Mead [BJCP M1A] | Canberra Brewers Club |
Category 20: Cider (2 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
1st | Gautam Nayak | Plain Jeir Apple Cider | 20.1: New World Cider [BJCP C1A] | Canberra Brewers Club |
2nd | Gautam Nayak | Gingery Jeir | 20.5: Other Cider/Perry [BJCP C2] | Canberra Brewers Club |